Yabancı E-ticaret Siteleri

Dünyada global ölçekli dev pazarlara sahip yabancı e-ticaret siteleri aynı zamanda mali gücü de elinde bulunduran ve dev vergi tutarları ödemekle yükümlü olan firmalardan oluşmaktadır.

Yabancı E-ticaret Siteleri
yayın tarihi
19 Temmuz 2019

Yabancı e-ticaret siteleri günümüzde yurt dışında olduğu gibi artık yurt içinde de online alışverişlerde hizmet sunabilmektedirler.

Bazı yabancı e-ticaret firmaları online alışverişlerin yanı sıra aynı zamanda reel mağazacılıkta da akıllı kasiyer sistemlerini test etmeye başlamış durumda.

Bu adımı atan ilk yabancı e-ticaret sitesi şimdilik amazon, ancak devamının geleceği söyleniyor.

Bknz:  Amazon, Kasiyersiz Marketler Zinciri Projesi İçin ABD'de Start Verdi!

Yabancı e-ticaret siteleri arasında yer alan başta Amazon, Ebay, Alibaba ve JD olmak üzere bir çok e-ticaret sitesi, global pazarlara yönelerek hali hazırdaki satış cirolarını daha fazla arttırmayı hedeflemektedirler.

Global pazarlarda hizmet vermekte olan bu e-ticaret siteleri arasında yer alan Amazon, bildiğiniz gibi 19.09.2018 tarihinde Türkiye'de faaliyetlerine resmi olarak başladı.

Hali hazırda yerli sermaye ile kurulan Gitti Gidiyor alışveriş sitesi ise Ebay tarafından satın alınarak ülkemizde faaliyet gösteren yabancı kaynaklı bir e-ticaret sitesi konumunda bulunuyor.


Global pazarlarda en büyük pastayı kapan bu yabancı e-ticaret siteleri, dünyada online satış hacimlerinde kâr oranı en yüksek e-ticaret siteleri arasında yer almaktadırlar.

Yabancı E-ticaret Siteleri

- Amazon.com

Türkiye'de Amazon.com.tr üzerinden hizmet vermektedir.

- Ebay.com

Ülkemizde Gittigidiyor.com.tr üzerinden hizmet sunmaya devam etmektedir.

 - Alibaba.com

JD.com

Walmart.com

- Tesco.com

Bestbuy.com

En büyük e-ticaret firmaları global ölçekli pazar paylarına hakim olmakla birlikte aynı zamanda ellerinde bulundurdukları bu güçle birlikte  aynı zamanda para-fiyat politikasına da yön vermektedirler.

Ayrıca ülkemizdeki en büyük e-ticaret siteleri konusunda bilgi sahibi olmak adına;

BknzTürkiye'deki en büyük e-ticaret siteleri  başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Günümüz dijital çağında güçlü ve en büyük e-ticaret siteleri aynı zamanda mali gücü de elinde bulundurmaktadırlar.

Bu e-ticaret firmaları hizmet vermiş oldukları ülkelerde de ciddi rakamlara varan vergiler ödemekle yükümlüdür.

İşte info grafiklerle yabancı e-ticaret siteleri;E-ticaret sektörüne yönelik diğer yazılarımızda ilginizi çekebilir;

E-ticaret siteleri

E-ticaret Sitelerine XML Veren Firmalar

E-ticaret Satış Arttırma Yöntemleri

Ücretsiz Ön Muhasebe Programı

E-ticaret Temaları

E-Ticarette Sık Yapılan Hatalar

2.7K

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Software AG Innovation Tour 2018'in İstanbul ayağı, iş dünyasının liderlerini Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşümü tartışmak üzere İstanbul'da bir araya getirdi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve ekonomi gündemine yönelik önemli açıklamalarda bulunarak e-ticaretin geleceği hakkında bilgilere yer verdi. E-ticarette güvenli site uygulamasını oluşturduklarını açıklayan Pekcan, önümüzdeki hafta ya da en geç bu ay içerisinde e-ticarette güvenli site uygulamasının yürürlüğe gireceğini duyurdu.
Plastik alışveriş poşetlerini tüketiciye en az 25 kuruştan satılmasını içeren Çevrenin Korunmasına Yönelik Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.
Hepsiburada.com verilerine göre 2018 yılı sonbaharında geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli ev aletlerine olan talep yüzde 49 oranında artmış görünüyor.