MediaTek, 8 çekirdekli Helio P65 işlemcisinin duyurusunu gerçekleştirdi!

MediaTek, geçen sene başlarına doğru çok çekirdekli işlem ünitesine sahip yeni Helio P60 12nm 8 çekirdekli işlemcisinin duyurusunu gerçekleştirmişti.

MediaTek, 8 çekirdekli Helio P65 işlemcisinin duyurusunu gerçekleştirdi!
yayın tarihi
30 Haziran 2019

MediaTek şimdi ise  Helio P65’i kullanıcılarıyla paylaştı.

48 MP kamera desteği sunan MediaTek Helio P65 yeni işlemci, aynı zamanda gelişmiş yapay zeka ve oyun deneyimi sunması planlanıyor.


MediaTek Helio P65 Teknik Özellikleri

Bu yeni nesil işlemci 12 nm üretim mimarisine dayanan Helio P65, 2 GHz hızında çalışan 2 Cortex A75 çekirdeğinden ve 6 adet Cortex A55 çekirdeğinden oluşuyor.

Aynı zamanda Mali-G52 grafik ara birimini kullanan Helio P65 yeni nesil işlemci, maksimum 820 MHz GPU frekans hızına da çıkabilmekte.

2520 x 1080 px ekran çözünürlüğü ölçüsüne kadar kullanım desteği sunan  MediaTek’in yeni işlemcisi,  8 GB LPDDR4X RAM’i de destekliyor.

İşlemcinin diğer bağlantı özellikleri arasında ise Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0, Beidou, Galileo, Glonass, GPS, LTE Cat-4 ve Cat-7 DL / Cat-13 UL bulunuyor.


Yapay Zeka İle Daha Güçlü Olacak

MediaTek Helio P65, şirketin daha önceki yapılmış olan işlemcilerine göre yapay zeka konusunda %100’e varan bir performans geliştirmesi planlanıyor.

İşlemci, yapay zeka destekli sahne tanımlama, akıllı fotoğraf albümü ve buna benzer pek çok kamera geliştirmesinde %30 daha iyi performans sergilediğini ifade edebiliriz.

Görünen o ki MetiaTek Gelio P65 yeni nesi işlemci yapay zeka desteği ile piyasada adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

996

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Dünyanın en büyük arama motoru devi Google, akıllı telefonlar üzerinde yapay zeka yardımıyla hizmet veren radyo tarzı sesli haber sistemini kullanıcılarına duyurdu.
Geçen hafta Apple tarafından resmi olarak yeni bir güncelleme paketi olarak kullanıcıların hizmetine sunulan iOS 12.1.1 Apple kullanıcılarını hüsrana uğrattı.
Yeni tarzı ile kullanıcıları büyülemeyi hedefleyen Samsung görünüşe göre bunu başarmışa benziyor.
Samsung, Rize10, Rize20 ve Rize30 isminde 3 farklı akıllı telefon modeli için başvuru yaptı. Yapılan bu gizemli patent başvurusu için henüz samsung tarafından bir açıklama yapılmış değil.