Huawei'nin Çinli üst düzey yöneticisi Polonya'da gözaltına alındı!

Teknoloji lideri Huawei'in Çinli üst düzey yöneticisi, Polonya'da "casusluk" suçlaması ile gözaltına alındığı bildirildi. Polonya TV'si TVP'nin, İç Güvenlik Ajansının aktardığı habere göre, Huawei'in Çinli üst düzey yöneticisi ve bununla birlikte yerel bir şirketin eski çalışanının salı günü itibariyle gözaltına alındığı duyuruldu!

Huawei'nin Çinli üst düzey yöneticisi Polonya'da gözaltına alındı!
yayın tarihi
12 Ocak 2019

Huawei'nin üst düzey yöneticisinin kimliğinin "Veicing V" olduğu açıklandı.

Ayrıca Çinli yönetici ile birlikte geçmişte gizli servis için çalışıldığı belirlenen bir Polonya vatandaşı kişinin de, "Çin devleti adına casusluk yapmakla" suçlandığı bildirildi.

Polonya güvenlik şefliğinin yapmış olduğu açıklamaya göre, Huawei'nin ve yerel iletişim servis sağlayıcısı Orange Polska şirketinin Varşova'daki bürolarında arama gerçekleştirdiği, belgelere ve bununla birlikte elektronik verilere tümüyle el koyduğu bildirildi.


Gözaltına alınan yönetici ve diğer kişinin ev ve ofislerinde detaylı arama yapıldı!

Diğer taraftan gözaltında bulunan Huawei'nin üst düzey yöneticisi ve diğer kişinin evlerinde de  geniş çaplı bir arama yapıldı.

Ayrıca Polonya özel servisinin yöneticilerinden olan Maciej Wasik, gözaltıların epey uzun süren detaylı bir soruşturmanın sonucu olduğunu ifade ederek şunları aktardı, "Gözaltına alınan her iki kişinin de Polonya'ya karşı casusluk faaliyetleri yürüttüklerini biliyoruz, takipteydik" dedi.

İfade vermeyi reddettiler

Polonya TV'si TVP'nin açıklamasına göre; masum olduklarını savunan ve bu yönde bilgi veren Çinli yönetici ve Polonya vatandaşının ifade vermeyi de kabul etmediğini belirterek, suçlu bulunmaları halinde ise 10 yıla kadar hapse mahkum edilebilecekleri bildirildi.


Huawei'den ve Çin'den Açıklama

Huawei'nin Çin'deki merkezi durumun henüz soruşturulduğunu belirtti.

Yapılan resmi açıklamada, "Huawei'nin faaliyet gösterdiği ülkelerdeki düzenlemelere ve tüm yasalara uyduğu, çalışanlarından da bunu talep ettiği" ifadelerine yer verildi.

580

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Dünyanın en büyük arama motoru devi Google, akıllı telefonlar üzerinde yapay zeka yardımıyla hizmet veren radyo tarzı sesli haber sistemini kullanıcılarına duyurdu.
Geçen hafta Apple tarafından resmi olarak yeni bir güncelleme paketi olarak kullanıcıların hizmetine sunulan iOS 12.1.1 Apple kullanıcılarını hüsrana uğrattı.
Yeni tarzı ile kullanıcıları büyülemeyi hedefleyen Samsung görünüşe göre bunu başarmışa benziyor.
Samsung, Rize10, Rize20 ve Rize30 isminde 3 farklı akıllı telefon modeli için başvuru yaptı. Yapılan bu gizemli patent başvurusu için henüz samsung tarafından bir açıklama yapılmış değil.