Fazla Karakter Sayısına Sahip Şifrelerin Daha Güvenli Olduğu Kanıtlandı

Indiana Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, karmaşık şifrelerinin gerçekten de işe yaradığını doğruladı. Şifrelerin çalınması ve hesapta bulunan verilerin internet alemine yayılması olaylarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu konuda kullanıcıları bilgilendirmek isteyen doktora öğrencisi Jacob Abbott, UI CIO Daniel Calarco ve Professör L. Jean Camp'in yaptığı araştırma ile karmaşık şifrelerin çalınma oranlarının çok ama çok düşük olduğu kanıtlandı.

Fazla Karakter Sayısına Sahip Şifrelerin Daha Güvenli Olduğu Kanıtlandı
yayın tarihi
13 Ekim 2018

Yaptıkları çalışmayı "Şifrelerin Kullanımlarını Etkileyen Faktörler: Olay Çalışması" başlığı altında paylaşan ekip; 15 ve daha uzun karaktere sahip şifrelerin kullanıcılar tarafından diğer sitelerde kullanılamadığı, bu doğrultuda yeni bir şifre oluşturulacağı için şifre güvenliğinin en üst düzeye çıktığını belirtti.

Araştırma kapsamında üniversitenin veri bankasındaki e-mail adresleri ve şifreleri karşılaştıran ekip, sıkı şifre kurallarına sahip bir sistemin (en az 15 karakter sınırı ve diğer güvenlik önlemleri) daha güvenli olduğu sonucuna vardı.

Kısacası, uzun ve karmaşık parolalar gerektiren bir parola ilkesi oluşturmanın dolandırıcılık ihtimalini %99 oranında azalttığı belirtildi. Dahası, araştırmacılar, kullanıcıların adlarını şifrelere eklemelerini engellemenin de oldukça yararlı olduğunu saptadılar. Nihayetinde, dolandırıcılık riskini azaltmak için sıkı bir şifre politikasına sahip olmak hiç yoktan iyidir.


828

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Dünyanın en büyük arama motoru devi Google, akıllı telefonlar üzerinde yapay zeka yardımıyla hizmet veren radyo tarzı sesli haber sistemini kullanıcılarına duyurdu.
Yeni tarzı ile kullanıcıları büyülemeyi hedefleyen Samsung görünüşe göre bunu başarmışa benziyor.
Geçen hafta Apple tarafından resmi olarak yeni bir güncelleme paketi olarak kullanıcıların hizmetine sunulan iOS 12.1.1 Apple kullanıcılarını hüsrana uğrattı.
Samsung, Rize10, Rize20 ve Rize30 isminde 3 farklı akıllı telefon modeli için başvuru yaptı. Yapılan bu gizemli patent başvurusu için henüz samsung tarafından bir açıklama yapılmış değil.