E-ticaret sitelerinde kargo süreci yönetimi

E-Ticaret sitelerinde ürün siparişi sonrasında muhtemel kullanıcı şikayetlerinin büyük çoğunluğu gecikmeye giren yada aksayan kargo süreçlerinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple E-Ticaret şikayetleri bakımından kargo süreçlerinin büyük bir rolü olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

E-ticaret sitelerinde kargo süreci yönetimi
yayın tarihi
04 Şubat 2019

Hiç şüphesiz E-Ticaret sitelerinde şikayetlerin en önemli sebeplerinden biri kargoların geç teslim edilmesidir.

Genellikle e-ticaret sitelerinin iş yoğunluğu sebebi ile kargoyu gecikmeli olarak kargo firmasına teslim etmesinden yada, kargo firmasının ürünü bazı aksaklıklarla birlikte aynı şekilde gecikmeli olarak son kullanıcıya ulaştırmasından dolayı, verilen siparişlerin bir çoğu bu sebeple şikayete dönebilmektedir.

Bu sebeple e-ticaret sitesi yöneticileri, şikayete dönebilecek sebeplerden biri olan kargo süreçlerini çok iyi takip etmeleri gerekmektedir.

Siparişin sisteme düşmesinin hemen ardından sipariş sahibine yönelik bir Hoşgeldiniz (welcome) şeklinde bir memnuniyet aramasının yapılmasının marka imajınız açısından olumlu etkileri olacaktır.

Aynı zamanda kargo süreci konusunda kullanıcıyı bilgilendirmeye yönelik aramaların gerçekleştirilmesinin de firmanız adına son kullanıcılarda iyi bir intiba bırakabileceğini söyleyebiliriz.

E-Ticaret sitelerinde kargo sürecine önem verilmeli!

Özellikle gecikmeli teslim edilebileceğini düşündüğünüz ürünler için bir ön bilgilendirme araması yapabilirsiniz.

Bu, olası şikayete dönüşebilecek ve bunun yanı sıra müşteri memnuniyetsizliklerini de ortadan kaldırabilecek çok iyi bir fikir sayılabilir.

Sipariş sahiplerine yönelik kargo bilgilendirmeleri sipariş sonrası ayrıca sisteminiz üzerinden SMS ve mail aracılığı ile de yapılabilir.


Kargo süreçleri hemen kargo sahipleri ile paylaşılmalı!

Anlaşmalı olduğunuz kargo firmaları aracılığı ile oluşturulan sipariş ile birlikte aynı anda kargo takip numarasının da hemen oluşturulabildiği günümüzde bu verilerin ve kargo süreçlerinin ivedilikle kargo sahipleri ile paylaşılmasının önemi oldukça büyüktür. 

Bunun hem markanız hemde müşteri memnuniyetine yönelik olumlu geri dönüşleri olacaktır. 

Kargo şikayetleri arasında yerinizi almayın!

Bu sebeple sipariş sürecinden teslimat sürecine kadar kargo bilgilendirmeleri konusunda müşterilerinizi merakta bırakmanızı pek önermiyoruz.

Bunun olumsuz sonuçları olabilir. Mesela gecikmeli kargo sebebi ile siparişlerinizin şikayete dönüşmesi ve şikayet sitelerinde sitenizin isminin geçmesi gibi.

Bu sebeple şikayete konu olabilecek bu tür durumlarda daha hassas davranmanız oldukça faydalı olacaktır.


Ayrıca bakınız e-ticaret ile ilgili sizler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz diğer  "Kredi kartı ile alışveriş güvenli mi?"  başlıklı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yada  buraya tıklayıp  tüm e-ticaret makalalerimize ulaşabilirsiniz.


850

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Software AG Innovation Tour 2018'in İstanbul ayağı, iş dünyasının liderlerini Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşümü tartışmak üzere İstanbul'da bir araya getirdi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve ekonomi gündemine yönelik önemli açıklamalarda bulunarak e-ticaretin geleceği hakkında bilgilere yer verdi. E-ticarette güvenli site uygulamasını oluşturduklarını açıklayan Pekcan, önümüzdeki hafta ya da en geç bu ay içerisinde e-ticarette güvenli site uygulamasının yürürlüğe gireceğini duyurdu.
Plastik alışveriş poşetlerini tüketiciye en az 25 kuruştan satılmasını içeren Çevrenin Korunmasına Yönelik Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.
Hepsiburada.com verilerine göre 2018 yılı sonbaharında geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli ev aletlerine olan talep yüzde 49 oranında artmış görünüyor.