E-ticaret hacminin 2023 yılında 300 Milyar Lira Olması Hedefleniyor

E-ticaret hacmi 2019 - 2023 hedefleri açıklandı. İşte On Birinci Kalkınma Planı (2019 - 2023) göre yeni açıklanan eticaret hacmi verileri.

E-ticaret hacminin 2023 yılında 300 Milyar Lira Olması Hedefleniyor
yayın tarihi
23 Temmuz 2019

Türkiye'nin geçen sene 138,9 milyar lira olan e-ticaret hacminin 2023 yılına kadar 300 milyar liraya çıkarılması hedefleniyor.

TBMM Başkanlığı'na sunulan On Birinci Kalkınma Planı'na (2019-2023) göre, kalite odaklı yenilikçi yaklaşım ve uygulamalarla Türkiye'nin, ticaretin kolay ve güvenli yapıldığı, tüketici haklarının gözetildiği ve korunduğu önemli ticaret merkezlerinden biri olması amaçlanıyor.

Bu kapsamda, tarım ve imalat sanayi sektörlerindeki gelişmelerle tüketicilerin faydası gözetilerek toptan ve perakende ticarette piyasa işleyişinde karşılaşılabilecek aksaklıklar giderilecek.

Perakende Bilgi Sistemi'nin (PERBİS) yazılım işlemleri tamamlanarak PERBİS Yönetmeliği hazırlanarak uygulamaya konulacak.

Toptancı hallerinin ve benzeri yapıların modernizasyonunu sağlamak üzere mevzuat çalışmaları tamamlanacak.E-TİCARETTE GÜVEN DAMGASI YAYGINLAŞTIRILACAK

e-Ticarette güvenin sağlanması konusundaki çalışmalar tamamlanacak, özellikle coğrafi ve kültürel yakınlık nedeniyle Türkiye'nin rekabet avantajı olan bölgelerde ikili ve çok taraflı anlaşmalar yoluyla e-ticaret pazar payı artırılacak.

BknzE-Ticaret Güven Damgası nedir? Başvuru Nasıl Yapılır?  başlıklı makalemiz bu konuda ilginizi çekebilir.

Güven Damgası Sistemi'nin kullanımı yaygınlaştırılacak.

e-Ticaret yapan işletmelerin ulaşılabilir olması ve e-ticaret verilerinin sağlıklı bir şekilde takip edilmesine yönelik Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'nin yazılım işlemleri tamamlanacak ve sistem uygulamaya alınacak.

Türkiye'nin e-ticarette bölgesel bir merkez olması amacıyla İstanbul Havalimanı'na yakın bir konumda depolama, gümrükleme, gönderim ve iade süreçlerinin bir arada yürütülebileceği ve tüm ilgili kurumların koordinasyon içinde hizmeti vereceği bölgesel bir üs kurulacak.İHRACATIN E-TİCARET KANALIYLA ARTTIRILMASI HEDEFLENİYOR

e-Ticaret kanalıyla ihracatın artırılması amacıyla yerli firmaların elektronik pazar yerlerinde bulunmaları desteklenecek.

İlgili kurumların koordinasyonuyla sınır ötesi e-ticarette ürünlerin iade alınması sürecinin kolaylaştırılmasına ilişkin mevzuat düzenlemeleri yapılacak ve uygulama iyileştirilecek.

e-Ticarette ürün güvenliği denetimlerinin sağlanması konusunda model geliştirilecek ve ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler yapılacak.

Bilinçli tüketimi yaygınlaştırıcı tanıtım ve farkındalık faaliyetleri yürütülecek.

Tüketicilere yönelik hizmet memnuniyet endeksi oluşturulacak.

Plan dönemi sonunda, lisanslı depo sayısının 140'a, perakende pazarında e-ticaretin oranının yüzde 10'a, Güven Damgası alan işletmelerin sayısının 5 bine, e-ticaret işlem hacminin 300 milyar liraya, internet üzerinden alışveriş yapanların oranının yüzde 43'e çıkarılması hedefleniyor.
Diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz;
2.1K

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Software AG Innovation Tour 2018'in İstanbul ayağı, iş dünyasının liderlerini Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşümü tartışmak üzere İstanbul'da bir araya getirdi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve ekonomi gündemine yönelik önemli açıklamalarda bulunarak e-ticaretin geleceği hakkında bilgilere yer verdi. E-ticarette güvenli site uygulamasını oluşturduklarını açıklayan Pekcan, önümüzdeki hafta ya da en geç bu ay içerisinde e-ticarette güvenli site uygulamasının yürürlüğe gireceğini duyurdu.
Plastik alışveriş poşetlerini tüketiciye en az 25 kuruştan satılmasını içeren Çevrenin Korunmasına Yönelik Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.
Hepsiburada.com verilerine göre 2018 yılı sonbaharında geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli ev aletlerine olan talep yüzde 49 oranında artmış görünüyor.