‘Dijital Sektörde İnsan Kaynağı’ Raporu Yayınlandı

IAB Avrupa Tarafından Hazırlanan ‘Dijital Sektörde İnsan Kaynağı’ Raporu Yayınlandı. IAB Avrupa “Dijital Sektörde İnsan Kaynağı” Raporu’nun ilkini yayınladı.

‘Dijital Sektörde İnsan Kaynağı’ Raporu Yayınlandı
yayın tarihi
28 Kasım 2018

Rapor sektörü oldukça etkileyen nitelikli insan gücü sorununun nedenlerini belirleyerek, çözüm yollarını irdeledi.

IAB Avrupa Eğitim Komitesi tarafından Araştırma Komitesi desteğiyle hazırlanan rapor hem Dijital Pazarlama İletişimi Sektöründe işe alım yapan yetkililerinin hem de bu alana girmeye hazırlanan adayların yaşadığı zorlukları tanımlıyor.

Bu hedef doğrultusunda eğitim ihtiyaçları ve gelecekteki önceliklere odaklanılıyor.

Rapor ayrıca işveren ve eleman adaylarının maaş beklentileri, gerekli yetenekler gibi konulardaki algı uyuşmazlıklarını da ortaya koyuyor.Rapora göre insan kaynakları uzmanlarının ve eğitmenlerin, sektör çalışanları ve potansiyel adaylar için önemli buldukları unsurların başında programatik (yüzde 56) ve Analytics (yüzde 54) geliyor.

Bunların yanı sıra video reklamlar (yüzde 39), gelişen teknolojiler (yüzde 37), çapraz medya (yüzde 36) ve içerik pazarlaması (yüzde 35) da önemli konular arasında. Ev-Dışı Dijital (yüzde 11.81), Dijital Ses (yüzde 14.17) ve email pazarlaması (yüzde 14.96) ise eğitim talebi açısından gerilerde yer alıyor.

Dijital yetenek eksikliği vurgusuRaporla ilgili görüşlerini paylaşan IAB Avrupa CEO’su Townsend Feehan şunları söyledi: “Dijital Sektörde İnsan Kaynağı 2018 Raporu, endüstri için değerli bir kaynak oluşturmak adına ilk adım. Bu adım önümüzdeki yıllarda dijital reklam alanındaki nitelikli eleman eksikliğinin üstesinden gelebilmek için gerekli olan öncelikleri belirlememizi sağlayacak.”

Raporda ortaya konan bir başka önemli konu ise eğitim sistemi. Sistemin birçok açıdan dijital çağın gerekliliklerine uygun olmadığı ve genç yetenekleri dijital reklam sektörünün koşullarına ve taleplerine göre yetiştirme konusunda yetersiz kaldığına vurgu yapılıyor. Çalışmaya katılan birçok kişi, bu durumu sektördeki dijital yetenek eksikliğin en büyük nedeni olarak gösteriyor.


Eğitim sistemi yetersiz çok kalıyor


IAB Avrupa Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı ve Wavemaker Türkiye CEO’su Neslihan Olcay ise raporla ilgili şu yorumda bulundu: “Anketin sonuçları bizlere sektörde yoğun şekilde nitelikli eleman eksikliği yaşandığını gösteriyor. Katılımcılara göre de bunun en büyük nedenli öğrencileri dijital çağdaki dijital endüstri için hazırlamakta yetersiz kalan eğitim sistemi. Bu çalışmanın çıktılarının, gerek sektörümüzdeki kurumlar gerekse de örgün eğitim kurumları tarafından yeni ve gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyen eğitim programlarının geliştirilmesine ilham kaynağı olmasını umuyoruz.”


Genel ortalama 7’nin üzerinde


En büyük çelişkilerden biri de adaylardan kendilerini değerlendirmeleri istendiğinde ortaya çıkıyor. Adaylardan, dijitaldeki yeteneklerini 1’den 10’a kadar puanlamaları istendiğinde, genel ortalama 7’nin üzerinde olarak ortaya çıkıyor.

Adayların başvurdukları pozisyon için kendi yeteneklerini değerlendirememesi işverenlerin işe alım süreçlerini zorlaştırıyor.Öte yandan hem çalışanların hem de işverenlerin dijital eğitimlere daha fazla yatırım yapmak istemelerini belirtmesi olumlu bir yaklaşım olarak dikkat çekiyor.

Araştırmada yer alan işverenlerin yüzde 43’ü önümüzdeki yıl çalışanlarının eğitim bütçesini artırmayı amaçlıyor. Adayların da yüzde 85’i dijitalde kariyer inşa etmek için gerekli yetenek ve birikimleri kazanmak amacıyla kendilerine yatırım yapmak istediklerini belirtiyor.

İLGİLİ KONULAR TÜSİAD, dijital dönüşümün yol haritasını çıkardı 'Şeffaf tedarik zinciri' masaya yatırıldı.

Türkiye, teknoparkta hızlı yol aldı "Blockchain bir güven makinesidir; ıskalanmamalı"

Erken aşama Fintech girişimleri için ödüllü yarışma

 

DİJİTAL DÜNYA


669

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Software AG Innovation Tour 2018'in İstanbul ayağı, iş dünyasının liderlerini Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşümü tartışmak üzere İstanbul'da bir araya getirdi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve ekonomi gündemine yönelik önemli açıklamalarda bulunarak e-ticaretin geleceği hakkında bilgilere yer verdi. E-ticarette güvenli site uygulamasını oluşturduklarını açıklayan Pekcan, önümüzdeki hafta ya da en geç bu ay içerisinde e-ticarette güvenli site uygulamasının yürürlüğe gireceğini duyurdu.
Plastik alışveriş poşetlerini tüketiciye en az 25 kuruştan satılmasını içeren Çevrenin Korunmasına Yönelik Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.
Hepsiburada.com verilerine göre 2018 yılı sonbaharında geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli ev aletlerine olan talep yüzde 49 oranında artmış görünüyor.