Akakçe Genel Müdürü Koray Karataş: "Fiziki Mağazalar İle Online Mağazalar Bir Arada Düşünülmeli"

Akakçe Genel Müdürü Koray Karataş, Perakende Günleri’nde fiziki mağazalar ile online mağazaların bir arada düşünülmesi gerekliliğine vurgu yaparken TAMPF Başkanı Kubilay Özerkan ise artan e-ticaret ile perakendeci maliyetlerinin baskılandığının altını çizdi.

Akakçe Genel Müdürü Koray Karataş: "Fiziki Mağazalar İle Online Mağazalar Bir Arada Düşünülmeli"
yayın tarihi
30 Kasım 2018

2018 Perakende Günleri, sektör profesyonellerinin gerçekleştirdikleri oturum ve sunumlarla devam ediyor.

Sektöre dair tüm konuların masaya yatırıldığı organizasyonda e-ticaret ile fiziki mağazalaşma konularına da değinildi. ‘İndirim ve Kampanyaların Geleceği’ oturumunda sektöre dair açıklamalarda bulunan Akakçe Genel Müdürü Kubilay Karataş, fiziki mağazalar ile e-ticaretin aynı doğrultuda ilerlemesinin gerekliliğine vurgu yaparak,

“İnternet kanalı ile fiziki kanalı birbirlerine yaklaştırmak çok, bir arada görmemiz lazım.

Biz ayrı olarak varsaydığımız için arayı bağlamak ile uğraşıyoruz. ‘Mağazadan alındı, internetten satıldı bu kimin kotası olacak’ şeklindeki doğal olmayan nedenlerle bir türlü gerekli potansiyele ulaşamıyoruz” dedi.


Sektörün geleceği için internet ile mağazacılık kanallarının bir arada çalıştırılmasına önemle değinen Karataş, “Tüketicinin tek bir deneyimi var. Mağazaya bakıyor, internetten bakıyor, otobüsten sipariş veriyor. Bunları ayrı yönetmeye çalışırsak, adresleyemeyiz. Benim mesajım şu; ‘İnternet ile mağazacılığın ayrı gayrı olmaması lazım, bir arada bu kanalları çalıştırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Kubilay Özerkan, 2018 Perakende Günleri etkinliği kapsamında düzenlenen Perakende’nin Geleceği İçin Notlar konulu panelde açıklamalarda bulundu.

Perakende sektörünün büyüklüğünün 905 milyar TL

Özerkan, Türkiye’de perakende sektörünün büyüklüğünün 905 milyar TL olduğunu kaydederek Avrupa ülkelerinde bu rakamın kat be kat daha fazla miktarda bulunduğunu söyledi. Perakende sektörünün Türkiye’de 2 milyon kişiye iş imkanı sağladığını belirten Özerkan, sektörün toplam istihdamdaki payı yüzde 13,5-13,7 arasında yer aldığını dile getirdi.

Dünyaca ünlü iki kuruluşun yaptığı araştırmaya göre Türkiye’de müşterilerin yüzde 60’ının alışverişlerinde interneti kullandığını dile getiren Özerkan, “Müşteriler ya satın alırken ya da bilgilenirken interneti kullanıyor. Bu oran Türkiye’de çok yüksek” diye konuştu.

“E-ticaretin artmasıyla mağaza ciroları azalıyor”

Özerkan, mağazaların artık alışverişte, merkez değil ayaklardan bir tanesi olarak varlığını sürdürdüğünü belirterek, ürünü müşteriye sunuş noktasındaki yeniliklerin önem kazandığını aktardı. Özerkan, e-ticaretin artmasıyla mağaza cirolarının azaldığını, azalan ciroların da perakendeci maliyetleri üzerinde baskı oluşturduğunu vurguladı.

1K

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Software AG Innovation Tour 2018'in İstanbul ayağı, iş dünyasının liderlerini Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşümü tartışmak üzere İstanbul'da bir araya getirdi.
Plastik alışveriş poşetlerini tüketiciye en az 25 kuruştan satılmasını içeren Çevrenin Korunmasına Yönelik Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve ekonomi gündemine yönelik önemli açıklamalarda bulunarak e-ticaretin geleceği hakkında bilgilere yer verdi. E-ticarette güvenli site uygulamasını oluşturduklarını açıklayan Pekcan, önümüzdeki hafta ya da en geç bu ay içerisinde e-ticarette güvenli site uygulamasının yürürlüğe gireceğini duyurdu.
Hepsiburada.com verilerine göre 2018 yılı sonbaharında geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli ev aletlerine olan talep yüzde 49 oranında artmış görünüyor.