2019 Online Alışveriş için Devrim Yılı Olacak

Mobil, botlar, yapay zeka ve artırılmış gerçeklik e ticaret ile birleşerek ikisi bir araya geliyor. Günümüzde artık insanlar büyük bir rahatlık ve kolaylıkla dilediği ürünü dilediği yerden sipariş vererek alabiliyor. Üstelik satılan tüm ürünler kapınıza kadar gelebiliyor. Artık her şey tek tıkla, kapınızda.

2019 Online Alışveriş için Devrim Yılı Olacak
yayın tarihi
27 Ekim 2018

Tüm perakendeciler artık e-ticaret dünyasına yöneldiler ve tüm dünyadaki online sanal mağaza (e ticaret) işletmecileri için yeni normlar belirlediler. E-ticaret giderek daha da rekabetçi olmaya devam ediyor.

Sürekli gelişen teknoloji ile, online alışveriş piyasası giderek büyümeye devam edecek.

Web siteleri artık mobil destekli ve daha akıllılar. Günümüz koşullarında gönderim daha hızlı ve beklentilerde buna göre daha yüksektir. Piyasaya ayak uydurabilmek için online mağazalar artık yeni trendlere yönelmeye başladılar.

Gelecek yıl daha fazla göreceklerimize şöyle bir bakalım.


Kişiselleştirme

İnsanlar kendi zevklerine ve ihtiyaçlarına göre uyarlanmış deneyimler her zaman severler. Buna göre müşteri ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için müşteri ile iletişimde bir fiziksel mağaza ve personeli bulunmadığından sanal mağazanızda müşterilerilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek akıllı bir online sanal e ticaret mağazanızın olduğundan emin olun. 

Sanal mağazanız müşterilerinizin neredeyse tüm kişisel ihtiyaç ve taleplerine cevap verebilmeli buna özen gösterin. Müşteriler her zaman ihtiyaç ve taleplerinin hızlı çözüm odaklı karşılanmasını hoş karşılarlar.

Bir ürün alırken onu özgürce kişiselleştirebilmeli. E-Ticaret  altyapınızın buna müsaade edebilmesi yani kullanıcıyı siparişlerini verirken özgür bırakmalı.

Online alışveriş kişiselleştirmeyi bir adım ileriye taşımak için, şirketler yapay zeka ve sistem analizleri kullanıcı sipariş geçmişi öğrenimi gibi e-ticaret deneyimine dahil etmeye başlıyor.

Mesela müşteri tanımak için bir yüz tanıma platformu olan  https://facenote.me/ gibi şirketler alışveriş yaparken müşterilerini daha rahat hissettirmeye çalışıyor.  Facenote, müşteriler ve markalar arasında güçlü bir sadakat duygusu oluşturmak için ileri teknoloji kullanır.

Hatta tüketicinin yüzlerini bir web kamerası aracılığıyla kolayca tanıyarak, onların alışveriş deneyiminin geri kalanı geçmiş ihtiyaçları ve satın alma işlemleriyle eşleşebilecek şekilde özelleştirilebilmektedirler.


Arttırılmış gerçeklik

Bir çoğumuz arrtıtılmış gerçekliği bir film yada oyun içerisinde bildiğini sanar aslında değil.

Mesela bir örnek üzerinden gidelim...

https://shop.magnolia.com/  gibi mobilya şirketleri, müşterilerinin mobilyaların eşsiz alanlarına nasıl bakacaklarını görselleştirmelerine yardımcı olmak için Arttırılmış gerçekliği nasıl kullanacaklarını anladı. Mesela bu sitenin mobil uygulaması ile evinizin bir karesine ait görseli ile sitedeki beğendiğiniz bir ürünü kendi evinizin bir karesini çekip o alanda beğendiğiniz sitedeki bir ürünü o karede görebilme imkanı bulabiliyorsunuz.

Bu benzersiz özellik aracılığı ile, online eticaret alışveriş deneyimini daha kişiselleştiriyor ve müşterilerin mobilyalarının satın almadan önce nasıl görüneceğini görmelerini ve daha rahat karar verebilmelerini sağlıyor.


Chat Botlar

Adından da anlaşılacağı üzere sohbet botları da eticaret sektöründe giderek yaygın olarak kullanılacaklar arasındadır. Çünkü burada da müşterilerin dilinden anlayan ve anında cevep verebilen bir yapay zeka devreye giriyor. İsterseniz sizler yüzlerce soruyu cevaplarıyla birlikte chat botlara yükleyebilirsiniz.

Ancak bunlar dışında zaten sektörel bazlı milyonlarca soru dev yazılım firmaları tarafından bu chatbotlara yükleniyor olacaktır. Sizler hangi sektörde faaliyet gösteriyorsanız o sektöre uygun binlerce soru yüklenmiş chat bot eticaret sitenize entegre ediliyor olacaktır.

Üstelik kullanıcının sorabileceği ancak cevap alamayacağı sorularda belleklere kaydedilerek chat botun geliştirilmesi ve hafızasına eklenmesi sağlanacak. Böylelikle ilk kullanıcı cevap alamasa da bir diğer müşteri önceki sorulan sorunun cevabını alıyor olacaktır. Buda sitenizdeki kullanıcı etkileşimi açısından da oldukça önemli bir yer tutacaktır.

Chatbotlar çoğunlukla bir müşteri ve bir şirket arasında anında iletişim kurmak amacıyla uygulanmaktadırlar. eticaret mağazalarında belirli açılış ve kapanış saatleri olmadığı için, müşteriler günün her saatinde alışveriş yapabilirler. Müşterinin soruları olması durumunda bir bilgisayarın arkasında oturmak için çalışanların işe alınması yerine teknoloji devreye giriyor işte bunun adı Chat Bot.

Chatbotlar müşterinin soru sormasına ve neredeyse anında yanıt almasına izin verir.


Kripto Paralar ile E-Ticaret

Ne zaman e ticarette kripto para kullanımı söylentileri ortada dolaşsa ABD'li e ticaret debi Amazo'un adı mutlaka geçer bir yerlerde.

Tabi ki bunun doğru olması durumunda bütün e-ticaret dünyasını tamamen sarsılabilir. Bizler her ne kadar bu gerçekleri biraz gözardı etsek de  ilerleyen zamanda yaygın olarak sanal cüzdan uygulamaları ile e ticarette alışverişler ardık dijital para birimleri üzerinden de sağlanabiliyor olacak. Öyle ki şuan da bile online bazı oyun sitelerinde bu mümkün. 


Sosyal Medya üzerinden alışveriş

Mobil cihazların alışveriş için kullanılmasının bir yolu, hiç şüphesiz sosyal medyadan geçiyor. İki büyük dev olan Facebook ve Instagram , e-ticaret pazarını açtı ve kullanıcıların sosyal medya platformlarında alışveriş yapmasını çok kolaylaştırdı.

Mesela Instagram, ürün ve fiyat detaylarını içeren yayınlarda doğrudan ürün linklerinin etiketlenmesini sağlayan bir özellik sunmaya başladı.

Ayrıca şirketler, markalarını ve ürünlerini tanıtmak için sosyal medyaya başvurdu. Bu noktada, Facebook ya da Instagram hesabı olmayan bir şirket tam olarak bir adım geride kalmış sayılır.

İnsanlar, günlük olarak sosyal medya haber akışlarında gezinerek saatler geçiriyor. Her ne kadar bir şirket doğrudan reklam için ödeme yapmıyor olsa bile, kendi hesapları etkili bir kişisel tanıtım aracı olarak hizmet eder.


Otomatik ödeme

Mobil ticarette bir başka yükselen kullanım ise Paypal , Amazon Pay veya Apple Pay gibi otomatik ödeme işlemidir .

Birden fazla çevrimiçi alışveriş sitesi, çevrimiçi mal sipariş etmeyi çok daha kolay hale getirdi . Apple Pay gibi özelliklerle, iPhone kullanıcılarının sadece kredi kartı bilgilerini bir kez girmeleri gerekmektedir. Burada, kart numarası ve adresi telefonlarına kaydedilebilir ve daha sonra kullanılmak üzere saklanabiliyor.

Bir web sitesi Apple Pay sunuyorsa, kullanıcının yapması gereken tek şey “Tamam” a tıklamak ve ödeme işlemini tamamlamaktır. İşte bu kadar kolay her şey!

Bilgilere ve uzun girişlere girme zorluğu olmadan, online alışveriş neredeyse çok kolay. 

Kullanıcılar Instagram'da harika bir ürün görebilir, bağlantıyı tıklayabilir ve beş dakikadan kısa sürede otomatik ödeme işlemiyle ödeme yapabilir. Bu özellikleri sunarak şirketler engelleri kaldırıyor ve alışveriş sürecini kolaylaştırıyor.

Pek çok yükselen çevrimiçi alışveriş trendiyle perakendeciler buna karşı koymakta zorlanıyor.

Alışverişin online olarak kişiselleştirilmesi, alışveriş yapanların tanınmasına ve bunlara en uygun seçeneklere sahip olmasını sağlar, artırılmış gerçeklik, alışveriş yapanların yeni satın alımlarını pratik olarak denemelerine, sohbet robotlarının ekstra destek sağlamasına ve mağazaların sosyal medyaya ve otomatik check-up'lara geçmesine olanak tanır.Sizlere 2019 e ticaret yılı olacağını anlatmaya çalıştık.

E-Ticarete yeni başlamayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. E-Ticarete başlarken dikkat edilmesi gereken bazı konuları derledik ve bunları bir arada topladık.

Buradan sizlerde  "E-Ticarete başlarken nelere dikkat edilmeli"  makalemizi inceleyebilirsiniz. 

1.6K

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Software AG Innovation Tour 2018'in İstanbul ayağı, iş dünyasının liderlerini Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşümü tartışmak üzere İstanbul'da bir araya getirdi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve ekonomi gündemine yönelik önemli açıklamalarda bulunarak e-ticaretin geleceği hakkında bilgilere yer verdi. E-ticarette güvenli site uygulamasını oluşturduklarını açıklayan Pekcan, önümüzdeki hafta ya da en geç bu ay içerisinde e-ticarette güvenli site uygulamasının yürürlüğe gireceğini duyurdu.
Plastik alışveriş poşetlerini tüketiciye en az 25 kuruştan satılmasını içeren Çevrenin Korunmasına Yönelik Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.
Hepsiburada.com verilerine göre 2018 yılı sonbaharında geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli ev aletlerine olan talep yüzde 49 oranında artmış görünüyor.