WhatsApp Business Nasıl Kurulur?

Whatsapp Business destek hattı nasıl kurulur gibi sorularla karşılaşan bir çok kullanıcı var. Bizlerde bugün sizlere e-ticaret sitenize nasıl whatsapp canlı destek ve yardım hattını kurabileceğinizi kısaca gösterelim. Devamı haberimizde.

WhatsApp Business Nasıl Kurulur?
yayın tarihi
26 Mart 2019

E-Ticaret sitesine bir Whatsapp Business Canlı Destek Hattı kurmak isteyenlerin öncelikle doğru bir karar verdiklerini söyleyebiliriz. Gelelim bu destek hattını nasıl daha kurumsal ve profesyonel bir şekilde sitenize kuracağınıza.

Öncelikle whatsapp business canlı destek hattı kurmadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları belirtelim;

Whatsapp Business Canlı Destek Hattı Kurmadan Önce;

 • İlk Önce profiliniz işletmenize uygun olmalı aynı zamanda açacağınız WhatsApp profili kurumsal olmalı ve sizi en iyi şekilde temsil etmeli.
 • Bunu yapabilmek için ise seçeceğiniz profil resmi oldukça kaliteli ve doğru seçilmiş olmalı.
 • WhatsApp destek hattında siz kendi resminizi yada rasgele bir resim kullanırsanız bu ciddiyeti tamamen bozacağı gibi aynı zamanda sizi kurumsal göstermeyecektir. Buda doğal karşı tarafa güven vermeyecektir.
 • WhatsApp resmini ayarladıktan hemen sonra durum mesajınızı yazın ve varsa web site adresinizi  yoksa kurumunuza ait olan ismi durumunuzda belirtmeniz sizin için faydalı olacaktır.
 • Bu sizi oldukça kurumsal ve işini ciddiyetle yapan bir firma olarak gösterecektir.
 • WhatsApp destek hattı üzerinden müşterileriniz tarafından sizlere ulaşan mesajlara kesinlikle laubali cevaplar vermemeye ve gerçekçi bir şekilde samimi olmaya özen gösterin. Bu durum sizin profesyonel olarak daha kaliteli görünmenizi sağlar. Aynı zamanda kısa sürede marka olmaya veya markanızı daha fazla güçlendirmeye yönelik sağlıklı adım atabilmenizi sağlar.
 • Ayrıca yazışmalarda sizlere daha kolay ve pratik olması adına  Web WhatsApp  kullanmayı unutmayın.


Whatsapp Business Telefon Numarası Seçimi Hakkında

WhatsApp canlı destek hattı için numara seçimi konusunda kesinlikle karşı tarafın anlayabileceği ve kolaylıkla akılda kalabilecek bir numara olmasına özen gösterin. İster GSM numarası ister sabit bir şirket hattı whatsapp business üzerinde kullanılabilmektedir.

Ayrıca destek hattını kendi WhatsApp Business hesabınız olarak asla kullanmayın. Çünkü kişisel kullanımlarınızda destek saati ve zamanı sizin için uygun olmayabilir ancak müşterileriniz sizi online gördüğünde doğal olarak sizlerden geri dönüş bekliyor olacaktır mesajlarına karşı... Sizler kişisel kullanımlarınızda mesajlara dönüş yapmazsanız yada geç döndüğünüzde ise bu kötü bir intiba bırakacaktır markanıza.

Bu sebeple kişsil kullanımdan uzak, sadece whatsapp destek hattı olarak kullanabileceğiniz bir numara olsun. Şirketiniz açıkken o hat açık kalacak, kapalıyken de kapalı kalabilecek. Resmi olmalıdır. Sizi kurumsal gösterir.

WhatsApp Business Destek Hattı Kurulumu

WhatsApp Business'da, normal Whatsapp'tan farklı olarak aslında birçok farklı özellik bulunmakta.

Uygulamayı indirip kurduktan sonra profil kısmının sağ üst tarafında yer alan kalem simgesine tıkladığınızda normal WhatsApp'ta bulunmayan bir çok seçenek karşınıza çıkmakta.

Bu alanda sizin için önemli olan ve kesinlikle doğru bir şekilde doldurulması gereken

 • Konum
 • Şirket tanımı
 • E-posta adresi
 • İnternet sitesi

gibi seçenekler mevcut. Bu alanları şirketinizi kurumsal yansıtabilecek şekilde net bilgilerle doldurmanız da fayda var.

Ayrıca WhatsApp Business'ı normal uygulamadan ayıran bir diğer özellikte aslında bunun sabit numaralarla hesap oluşturularak kullanılabiliyor olması.

Dolayısıyla bu özellik ile birlikte şirketler, müşterileriyle daha pratik ve aynı zamanda kolay bir iletişim içerisinde olabilecek.

Whatsapp Business Otomatik Cevaplama Özelliği

Deva edecek olursak WhatsApp Business ile gelen diğer bir önemli özellik ise otomatik cevaplama özelliği ve istatiksel verilere ulaşabilme özelliği.

WhatsApp Business, firmanızın destek personelinin whatsapp başında olmaması, mesainin bittiği ya da cevap veremez durumların oluşması durumunda, müşterilerinizden gelebilecek mesajlara anında otomatik olarak daha önce hazırlamış olduğunuz hazır şablon bir mesajı gönderebiliyor.

Bu otomatik mesaj özelliğini aktif etmek için Ayarlar> bölümünden Away Message kısmına şablon mesajı yazmanız gerekiyor ve bu mesajın gönderileceği saatleri yazmanız gerekiyor.


Whatsapp Business APK dosyasını indirmek için buraya tıklayınız. 

WhatsApp Business hakkında detaylı bilgi edinmek için Whatsapp'ın kendi resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Resmi siteye gitmek için buraya tıklayınız.
Ayrıca diğer konulara da göz atabilirsiniz;

E-ticaret XML Entegrasyonu Nedir?

E-ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Sitesine Ürün Ekleme (SEO teknikleri ile ürün yükleme)

E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolları

2.7K

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Sanal POS, internet siteleri ve e-ticaret sanal mağazaları üzerinden müşterilerin kredi ve banka kartları yardımı ile güvenle ödeme yapabilecekleri bir çevrimiçi ödeme yöntemidir.
Online e-ticaret sitelerinde alışverişleri karşılıklı olarak yasal teminat altına almak adına bir takım hukuki metinler vardır. Bizlerde eticaret.tv ekibi olarak eticaret sitenizde bulunması gereken huhuki metinleri sizler için sıraladık.
E-ticaret sitesi satış sözleşmesi metni bir eticaret sitesinde olması gereken yasal bir sözleşme örneğidir. Bu yazımızda bu sözleşme metni örneğini indirerek kendi sitenize uygun düzenleyip kullanabilirsiniz.
E-ticaret sitenizde canlı destek kullanmak istiyorsanız bu hizmeti sağlayan sitelerden birini tercih etmeniz ve o siteler üzerinden alacağınız kodu e-ticaret sitenize eklemeniz yeterli olacaktır.