E-ticaret Yapmak

E-ticaret yapmak kolay gibi görünse de aslında kurumsal bir firma olarak bir takım zorluklarının bulunduğunu belirtmekte fayda var. E-ticaret siteleri sayısı oldukça fazla doğal olarak rekabet oldukça yüksektir.

E-ticaret Yapmak
yayın tarihi
19 Nisan 2019

E-ticaret yapmak bu bağlamda pekâlâ mümkündür. Ancak e-ticaret yapmak bunlarla birlikte müşteri memnuniyetine verilmesi gereken önemin arkasında yatan büyük bir iş yükünün olduğu bilincini de beraberinde getirir.

Temelde e-ticaret yapmak sadece ürün satış işleminin gerçekleşmesi ile bitmiyor.

Mesela e-ticaret yaparken müşteri memnuniyeti için yapılması gereken önemli konu başlıklarından biri hedef kitlenize pazarlamayı düşündüğünüz ürün yada hizmetlerinizin neler olduğu ve ne kalitede olduğudur.

Bununla birlikte bu ürün yada hizmetlerinizi kapsayan satış sonrası e-ticaret teknik destek ve bu teknik desteğin sürdürülebilir olmasının ne durumda olduğudur.

İlave olarak rakiplerinizden daha düşük bir fiyat politikası ile hizmet verip vermediğinizden tutunda ürün yada hizmetlerinizin geri iadelerinde yaşanabilecek olumsuzlukları sönümleyebilecek bir müşteri hizmetlerinizin  varlığına kadar bir çok konu e-ticaret yaparken karşınıza çıkabilmesi kuvvetle muhtemel ana konulardandır.

Dilerseniz bu konuyla ilgili  "E-ticaret sitelerinde en çok satılan ürünler"   yada "E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolları"  makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Bir bütün halinde e-ticaret yapmak aslında kolay gibi görünebilir. Ancak e-ticaret yaparken her iş kolu kendi içerisinde ayrılmaktadır.


E-Ticaret sitesi için kurumsallaşmak şart!

Mesela  "E-ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum"  dediğinizde öncelikle kurumsal bir firma olmanız şart. Yani vergi mükellefi olmanız gerekiyor.

Şirketinizi kurduğunuzu varsayarak sonraki adıma geçelim;

sonrasında ise hangi kategoriler üzerinden ve neler satacağınızı kararlaştırmanız gerekiyor.

Yani hangi ürünleri ne gibi kategoriler üzerinden satmayı planlıyorsunuz?

Örneğin giyim ürünleri satacaksanız hangi yaş aralıklarına ve hangi tür tekstil ürünlerini hangi kategoriler altında satmayı planlıyorsunuz?

(Erkek Giyim, Kadın Giyim, Spor Giyim, İç Giyim vs) Ana ve alt kategorileri Google gibi dev arama motoru ile iyi bir analiz yaparak yada rakip analizleri yaparak belirlemenizde fayda var.


En iyi e-ticaret paketleri hangisi?

Sonraki adım olarak e-ticaret sitesi kurmak yani internet üzerinden bir online alışveriş sitesi (sanal mağaza) açmanız gerekiyor.

Bunun için temelde birkaç şeye ihtiyacınız var.

  1. E-ticaret yazılım paketi satan firmaya (Örn: IdeaSoft Yazılım - www.eticaret.com)
  2. İhtiyacınıza uygun bir  profesyonel e-ticaret paketi
  3. Alan adına (domaine -  www.siteadi.com vb. gibi)
  4. SSL Sertifikasına (Güvenli bir alışveriş için şart.  Genelde tüm e-ticaret yazılım firmaları SSL Sertifikasını veriyor)
  5. E-ticaret paketini profesyonel bir e-ticaret yazılım firmasından almaya karar verdiyseniz siteniz için güzel bir arayüz tasarımına. Müşteriler e-ticaret sitesi tema tasarımı konusuna önem verirler.
  6. Sanal POS Başvurusu

Kısacası E-Ticaret sitesi kurmak için bir alan adı (siteadi.com) kaydedip bir e-ticaret yazılım firması ile anlaşmanız gerekiyor. Ardından sanal pos başvurusu yaparak kredi kartı ile online ödeme altyapınızı aktif etmeniz gerekiyor. Genelde profesyonel e-ticaret yazılım firmalarının sanal pos firmaları ile anlaşmaları bulunuyor. 

Sanal pos başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız  bu makalemizi inceleyebilirsiniz.  "E-Ticaret Sanal Pos Başvurusu Nasıl Yapılır?" 


Sıra geldi kazanmaya,

E-Ticaret Ajansları ile çalışın ve çok kazanın

Profesyonel  e-ticaret ajansları  ile satış cirolarınızı arttırın. 

E-Ticaret ajansları sitenizin Google SEO konumlandırmasını iyi derece rakip analizleri ile kısa bir keşif sonrası uygulamalı bir şekilde yaparlar.

Yüklediğiniz her ürünün ürün açıklaması Google SEO Teknikleri algoritmasına uygun olmalıdır. Aksi halde ürünleriniz 3,4 sayfalarda aramalarda geride çıkar.

Dijital reklam ajansları sizler için rakip analizleri yaparak sitenizin SEO Teknikleri esaslarına göre inşaasını yaparlar ve arama motorlarında ürün yada hizmetlerinizin ön sıralara çıkmasını sağlarlar.

E-Ticaret SEO Teknikleri dijital ajanslar tarafından akıllıca bir şekilde uygulanmaktadırlar.  Seo teknikleri ile ilgili bu yazımıza  "E-Ticaret SEO Teknikleri"  göz atabilirsiniz.

Dijital ajanslar Google Adwords başta olmak üzere sosyal medya reklamlarını da etkin bir şekilde kullanırlar. Böylelikle organik ziyaretçi ile birlikte satmış olduğunuz ürün yada hizmetlerinizi doğru hedef kitleye doğrudan ulaştırarak sitenize ziyaretçi çekerler ve bu ziyaretçilerin çoğuda doğrudan hedef kitle oldukları için genelde sitenizdeki yapabilecekleri işlemler satışa dönüşmektedirler.

E-ticaret yapmak istiyorum diyerek bu online alışveriş çılgınlığı dünyasına sizlerde adım atmak istediğinizde bu konuyla ilgili bir çok tecrübeye ihtiyacınız olacaktır.

Müşteri memnuniyeti online alışverişlerde dikkat edilmesi gereken belkide en önemli konulardan biridir.

E-Ticaret siteniz ürün iadelerinden dolayı yada satış sonrası müşteri ile yaşanabilecek herhangi bir olumsuzlukta e-ticaret sitenizin e-ticaret şikayet sitelerinde olmasına sebep olabilir.

E-Ticaret şikayetleri ile anılan bir sitenizin olması sizleri epey zarara uğratabilir.

Çünkü kullanıcılar e-ticaret şikayetleri konusunda oldukça bilinçlidirler.

E-ticaret şikayetleri ile anılan sitenizin çeşitli forumlarda yada internet sitelerinde yada bloglarda olması kullanıcıları yeterince güven vermediğiniz algısı sebebi ile ürkütür.

Bu durum sitenizdeki satış cirolarınızın dibe inmesine sebep olur, ve zarar etmeniz bu durumda kaçınılmaz olur.

Dilerseniz  e-ticaret ajansları  sayfamızı ziyaret ederek bir dijital reklam ajansı ile çalışarak satış cirolarınızı hemen arttırabilirsiniz.

Ajanslar, sizlere anahtar kelime planlamalarından, seo tekniklerine, kurumsal marka imaj çalışmalarınızdan, kurumsal kimlik çalışmalarınıza (logo, kartvizit, broşür vb) kurumsal web sitesine, reklam pazarlamasından, ürün fotoğraf çekimlerinize ve daha bir çok konuda sizlere profesyonel destek sağlamaktadırlar.


E-Ticaret sitesi yapmak gibi bir hayaliniz var ise aşağıdaki makalelerimizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

E-ticaret sitesinde bulunması gereken hukuki metinler

Sanal POS Nedir ve Nasıl Alınır?

E-ticaret XML Entegrasyonu Nedir?

E-ticaret sitesi blog yazılarınızı satışa çevirme teknikleri

E-ticaret Nasıl Yapılır?

512

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Bir e-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız kesinlikle türkçe karakter içermeyen, kısa, akılda kalıcı ve mümkünse jenerik yani tek kelimelik alan adları ilk tercihiniz olsun.
Gelin hep birlikte e-ticaretin nasıl yapıldığına yönelik kısaca gerekli faydalı bilgilerin şöyle bir üzerinden geçelim. E-Ticaret nedir? nasıl yapılır? E-Ticaret ile para kazanılır mı? gibi sorularınızı cevaplayalım.
Dropshipping için sizler yeni misiniz? Merak etmeyin tecrübesi olanlar için bile, bu altı hata oldukça yaygın olarak yapılır. Sizlerde dropshipping yapacaksanız veya yapıyorsanız bu 6 hatayı yapmamaya özen gösterin.
Hiç şüphesiz e ticaret sektörünün Türkiye'de hızla gelişmekte olduğu bir gerçektir. Reel satış kanallarına göre sanal pazarların bir hayli oldukça yüksek cirolar elde edilerek belli bir noktaya kadar çıkabildiği bir dönemde eticarete giriş doğru bir tercih olacaktır.