E-Ticaret Sitesine Ürün Ekleme (SEO teknikleri ile ürün yükleme)

E-Ticaret ile ürün satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Ancak internetten ürün satışı yapmadan önce ürünlerinizi SEO kriterlerine uygun şekilde sitenize yüklediğinizden emin olmalısınız.

E-Ticaret Sitesine Ürün Ekleme  (SEO teknikleri ile ürün yükleme)
yayın tarihi
08 Aralık 2018

E-Ticaret sitesi açarak kolay yoldan para kazanmayı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü e-ticaret sektörü rekabetin en yoğun olduğu sektörlerden biridir.

Dolayısı ile ürün girişi konusunda SEO tekniklerini de dikkate alarak ürün girişlerini yapmanız çok önemlidir.

Aksi halde arama motorlarında binlerce e-ticaret sitesi arasında ilk sıralarda olabilmeniz oldukça zordur.

E-Ticaret sitesine ürün yükleme konusunda dikkat etmeniz gerekenler


1 - Ürün fotoğraflarınızın sitenize yüklenmeden önce kırpılarak son kullanıcının beğenisine sunulabilecek şekilde temizlenerek işlenmesi oldukça önemlidir. Ayrıca fotoğraf dosya boyutunun da düşük olması önemlidir. Ürün Fotoğraflarınızı Photoshop CC veya benzeri grafik programları aracılığı ile düzenleyebilirsiniz.

2 - Ürün başlığında kullanılacak isimlerin, sektörünüzdeki rekabete göre ürün adı, modeli ve marka ismininde ürün adında geçmesi önemlidir.

Bu arama motorlarında son kullanıcıya ürününüzün kolayca ulaşmasını sağlayacaktır. Son dönemde ürün adı marka ve modeli ile arama motorları üzerinden araştırma yapan kullanıcı sayısı bir hayli fazla.

3 - Ürün açıklamalarında seo kriterlerini dikkate alarak açıklamalarda ürününüzü ifade eden kelime ve açıklamaları net bir şekilde yazınız. Ürününüzü tanıtan bir yazının olması önemlidir.

4 - Ürün detay açıklamaları ile birlikte ürününüzün adının, markasının ve modelinin birer ürün etiketi olarak ürün ekleme işlemi aşamasında girilmesi kesinlikle dikkate edilmesi gereken seo tekniklerinden biridir ve uygulanması gerekmektedir.

Örn:  Samsung LC24F396FHMXUF 23,5"  LCD Monitör isimli bir üründe etiket olarak şunlar kullanılabilir : samsung,  LC24F396FHMXUF, samsung monitör, lcd monitör,  gibi etiketler kullanılabilir.

5 - Ürün fotoğraf çekimlerinizin profesyonel olmasına özen gösteriniz. Kalitesiz ürün fotoğraf çekimlerinin satışlarınıza olumsuz etki yaptığını unutmayınız.

6 - Ürün fiyatlarınızın rekabetin yoğun olduğu bir ortamda yüksek olması ziyaretçilerinizin ürünlerinizi satın almadan sitenizden ayrılmasına sebep olabilir.
Dolayısı ile ürün fiyatlarınızın, ürün karşılaştırma sitelerinde olduğu gibi düşük fiyat ve mümkünse kargo ücreti dahil şeklinde sitenizde bulunması satışlarınızda ki ciroların artmasına  olumlu yönde katkısı olacaktır.

7 - XML üzerinden toplu veri girişleri yapmadan önce XML üzerinde seo kriterlerine uygun gerekli düzenlemelerin yapılması ve ürün görsellerinin son kullanıcıyı cezbedebilecek nitelikte ve temizlikte olması gerekmektedir.

XML ile çektiğiniz tüm veriler hataları ve doğruları ile karşı sunucudaki tüm dataların olduğu gibi sizin sitenize aktarılması ile ilerleyen sürede ortaya çıkabilecek arama motorları üzerinden sitenize dönüş yapılacak düşük ziyaretçi sayısı ile karşılaşmanıza sebep olabilir.

Dolayısı ile XML tedarikçilerin sağlamış olduğu toplu veri hizmetleri satın alırken kesinlikle SEO kriterlerine uygunluğu üzerinde gerekli teknik incelemelerinizi mutlaka yapınız.

Bir e-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız ve sitenize tek tek yada toplu olarak xml üzerinden veri girişi yapmayı planlıyorsanız yukarıdaki detaylara dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca sitenize aktarılacak ürünlerin fotoğraflarından, ürün etiketlerine, ürün fiyatlarıdan açıklamalarına kadar dikkat etmeniz gereken önemli detayların arama motorlarındaki sitenize olan ziyaretçi geri dönüşleri konusunda olumlu sonuçları olacağını unutmayınız.


Bir e-ticaret sitesi açmak oldukça kolay gibi görünse de bir e-ticaret sitesine ürün girişi yapmak ve bu ürünlerin arama motorlarında ön sıralarda çıkmasını sağlamak oldukça zordur.

Bazen Google Adwords reklamları ile bazende kelime bazlı optimizasyon teknikleri ile google'da ilk sıralarda bulunabilir olmak adına uygulanabilecek bir çok yöntem vardır.Bir ajanstan destek alarak bu konuda profesyonel ürün girişi hizmeti ile sizlerde satışlarınızın cirosunu arttırabilirsiniz.

E-Ticaret sitesine ürün yükleme konusunda destek alabileceğiniz ajansları   "E-Ticaret Platformu"  sayfamızda bulabilirsiniz. Profesyonel ajanslardan bütçenize uygun fiyat teklifleri alabilir ve sitenizdeki seo uyumlu ürün girişi konusunda çözüm bulabilirsiniz.


E-Ticaret platformu nedir? 


E-Ticaret platformu,  eticaret.tv  tarafından e-ticaret sitesi sahiplerinin dijital ajanslardan güvenli bir şekilde bütçelerine uygun fiyatlarla hizmet alabilecekleri bir platformdur.

Buradan dilediğiniz dijital ajanslardan uygun fiyat teklifleri alabilirsiniz.

E-Ticaret Platformuna gitmek için  buraya tıklayınız.


Ayrıca e-ticarete yeni başlıyorsanız  "E-Ticaret"  kategorimizde bulunan diğer makalelerimizi de incelemenizde fayda var.

4.8K

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

E-ticaret sektörü rekabetin çok yüksek olduğu bir alandır ve burada öne çıkmak isteyen binlerce firmayı bulabilirsiniz. Herkes stratejik SEO Tekniklerini doğru uyguladığını düşünerek öne çıkma planları yapmaktadır. Peki ama kaçımız bu planları yaparken doğru sonuca varabiliyoruz?