E-ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret nasıl yapılır? Sizlerde e-ticarete merak saran biriyseniz doğru SEO teknikleri ve çeşitli etkili kampanyalar aracılığı ile bu sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. E-ticaret nasıl yapılır sorusundan ziyade e-ticarete nasıl başlanmalı ve ne gibi adımlar atılmalı sorularınıza cevap bulmanız yerinde olacaktır.

E-ticaret Nasıl Yapılır?
yayın tarihi
07 Ocak 2019

Günümüzde hızla gelişmekte olan e-ticaret sektöründe var olmak isteyen KOBİ'lerin e-ticarete nereden başlayacağı ve nasıl yapılabileceği konusunda teknik bilgilere ulaşabileceği pek çok mecra vardır.

Bizlerde eticaret.tv ekibi olarak e-ticaret nasıl yapılır? sorunuzun cevabını sizler için araştırdık ve derledik.

Kısacası e-ticaret nedir?


E-Ticaret ürün yada bir hizmetin kredi kartı, banka havalesi, kapıda ödeme yada diğer ödeme seçenekleri aracılığı ile online ortamda yapılan satışına yani alışverişine e-ticaret denir.

Öncelikle e-ticaret nasıl yapılır sorunuzu cevaplamadan önce  E-Ticarete başlarken nelere dikkat edilmeli  başlıklı makalemizi okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

O makalemizde e-ticarete başlarken dikkat etmeniz gereken temel konuları ele aldık ve bunlar başlangıç için oldukça önemli detayları içermektedir.

E-Ticaret için kendinizi hazır hissediyorsanız öncelikle kurumsal bir firma kurup ardından işe profesyonel bir  e-ticaret yazılım firması  ile anlaşarak başlayabilirsiniz.

Sektörde yüzde 53 pazar payını elinde bulunduran en büyük  e-ticaret yazılım firması  ideasoft 'tur.

IdeaSoft aynı zamanda profesyonel  en iyi e-ticaret paketleri  konusunda da ihtiyaçlarınıza çözüm sunabilmektedir. 


E-ticaret siteniz için sıra ürün yüklemede


E-Ticaret sitemizi de kurduysak artık ürünlerinizin tümünü sitenize gösterebilmeniz için anlaşmalı olduğunuz bir firmadan XML Entegrasyonu ile sitenize tüm ürünlerinizin aktarılması kaldı.

Yada XML Entegrasyonu aracılığı ile bir firmadan toplu halde tüm ürün verilerinizi fotoğraflarıyla birlikte çeker ve aktarırsınız yada tüm ürünlerinizi tek tek açıklamaları ve fotoğraflarıyla birlikte hepsini kendiniz yönetim panelinizden yüklersiniz.

Bu konuda şanslısınız çünkü IdeaSoft'un anlaşmalı olduğu XML entegrasyon firmaları mevcut ve bu işlemleri sadece 1-2 saat içerisinde tamamlayabiliyorsunuz.

Kendiniz tek tek ürünlerinizi girmek istediğinizden tüm ürünler için kategori ve marka oluşturmanın yanı sıra ürün özelliklerini de oluşturup girmek isteseniz bile bu sizin için 1-2 aylık bir süreç diyebiliriz.

Çünkü her ürün için bir açıklama ve fotoğraf yükleme ve ürün varyantı yani özelliği (renk, beden vs) oluşturmak min  30 dakikanızı alacaktır.

Eğer bir ürüne ait özelliği titizlikle girmek istiyorum derseniz bu sizin min. 1 saatinizi alacaktır.

Her bir ürün için bu epey bir zaman kaybı demektir.Kampanyalarınızı Oluşturun


Ürün yükleme işlemlerinizi bir XML Entegrasyonu ile bitirdiğinizi varsayarsak artık Sosyal Medya ve Google Adwords gibi dijital reklam kanallarında sitenize ürün satışı yapabilmeniz için organik ziyaretçi çekme vakti geldi demektir.

Sitenizdeki bazı ürün grupları, kategori yada yeni üyelik avantajlarına yönelik kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Mesela; Elektronik kategorisinden örnek verecek olursak 1 Adet HP Laptop fiyatının 1,200 TL olduğunu varsayarsak sizler kullanıcıları sitenize çekebilmeniz adına bu ürünü 900,00 TL'ye fiyatını indirerek çok etkili bir kampanya oluşturabilirsiniz.

Şöyle ki; 900,00 TL'ye bu ürünün alınabilmesi adına örneğin 2.000,00 TL'lik bir alışveriş sitenizden yapılabilmesinin zorunlu olması gerektiğini belirtebilirsiniz.

Yada 5,000 TL üzeri alışverişlerde HP Laptop satın alınabilmesi adına o ürüne özel  400 TL'lik tutarında bir kupon kodu oluşturabilirsiniz.

Dolayısı ile sitenizden organik ziyaretçilere 5000 TL'lik herhangi bir kategoriden ürün satışı yaparak 400 TL tutarında bir indirimle 2. bir ürün olan promosyon HP Laptop geliş fiyatına satılmış olacak.

Böylelikle siz aslında geliş fiyatına aldığınız ve kampanya çerçevesinde indirimli olarak sitenizde satışa çıkardığınız labtopunuz üzerinden 5000 TL değerinde sitenizden ayrıca ürün satış gerçekleştirmiş olacaksınız.


Satış Cirolarınızı Arttırmak İçin Harekete Geçin

Siteniz üzerinden çeşitli kampanya teknikleriyle kazanç elde etmeye başladınız peki bu yeterli mi?

Tabi ki hayır..

Hemen dijital ajanslar ile anlaşarak profesyonel anlamda SEO desteği alın ve Google arama motorunda ürün yada hizmetlerinizi kalıcı olarak daha az reklam bütçesi harcayarak çıkmaya çalışın.

Arama motorunda SEO teknikleriyle bir ajans desteği ile ön sıralara çıkabilmek, Sosyal medya ve Google Adwords reklamcılığı yapmaktan daha iyi ve avantajlıdır.

E-Ticaret SEO Teknikleri  makalemizi de incelemeniz sizin için faydalı olacaktır.


Bu makalemizde e-ticaret nasıl yapılır? sorunuzun cevabını sizlerle kolay tekniklerle ve basitçe paylaşmaya çalıştık.


Diğer E-Ticaret Makalelerimize de Göz Atın

E-ticaret hakkında sizlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz diğer tüm makalelerimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

E-Ticarette Alan Adı (Domain) Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.1K

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Bir e-ticaret sitesi açmayı planlıyorsanız kesinlikle türkçe karakter içermeyen, kısa, akılda kalıcı ve mümkünse jenerik yani tek kelimelik alan adları ilk tercihiniz olsun.
Gelin hep birlikte e-ticaretin nasıl yapıldığına yönelik kısaca gerekli faydalı bilgilerin şöyle bir üzerinden geçelim. E-Ticaret nedir? nasıl yapılır? E-Ticaret ile para kazanılır mı? gibi sorularınızı cevaplayalım.
Dropshipping için sizler yeni misiniz? Merak etmeyin tecrübesi olanlar için bile, bu altı hata oldukça yaygın olarak yapılır. Sizlerde dropshipping yapacaksanız veya yapıyorsanız bu 6 hatayı yapmamaya özen gösterin.
Hiç şüphesiz e ticaret sektörünün Türkiye'de hızla gelişmekte olduğu bir gerçektir. Reel satış kanallarına göre sanal pazarların bir hayli oldukça yüksek cirolar elde edilerek belli bir noktaya kadar çıkabildiği bir dönemde eticarete giriş doğru bir tercih olacaktır.